X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

تنهایی پر هیاهو(بهومیل هرابال)

شنبه 24 مرداد‌ماه سال 1388

tanhaii 

 

شکایت داشتم از خودم!به خاطر اینکه هیچ خوشم نمی آید کتابی را این همه کش دار بخوانم...یک جور سهل انگاری ای چیزی ست که من خوشم نمی آید...هرچند وقتم پر بوده ولی...!

اما هر چه بود بالاخره دیروز تمامش کردم!و بسی لذت بردم از خواندن این کتاب...اما اگر یکجا همه اش را با هم میخواندم خیلی بهتر بود.

تنهایی پر هیاهو روایت مردی ست که سابقه ی 35 سال کار در کارگاه کاغذ باطله دارد!و همه ی زندگی اش همین است...خودش ، دستگاه پرِسَش،کتاب هایی که دلش نیامده و نمی اید که نابودشان کند و خودش!

 

هانتا ،شخصیت اصلی که داستان از زبان خودش جاری ست،خمیر کردن کتاب ها را امری غیر انسانی می پندارد...و احساس می کند همزمان با از بین بردن آنها نویسنده هاشان را هم پرس می کند.او برای فرار از این عذاب وجدان و برای راحت تحمل کردن اوضاع ، مدام مست می کند...و تو نمی فهمی کدام یک از مشاهداتش توهم است و کدام یک واقعیت!

 

 

 

به نظر من هرابال نویسنده ی خوبی هست!قلم دستش خلاق ست و قشنگ به تصویر می کشد:

در راه برگشتن وقتی که به حومه ی پراگ رسیدم ،سوسیسی خریدم و موقعی که شروع به خوردن آن کردم ناگهان وحشتم گرفت،چون بدون آنکه سر خم کنم سر سوسیس با لبهای داغم تماس گرفت.به پایین که نگاه کردم (سوسیس را در ارتفاع کمرم نگاه داشته بودم)،دیدم سر دیگر سوسیس دارد به کفش هایم می ساید.بعد که سوسیس را با هر دو دست بالا آوردم دیدم که این یک سوسیس معمولی ست و فهمیدم این خودم هستم که آب رفته ام،که در این ده ساله ی اخیر کوتاه تر شده ام.

خواندن این کتاب پیشنهاد سپیده ی عزیز بود به من،و من نیز به شما پیشنهادش می کنم!:)

نام کتاب:تنهایی پر هیاهو

نویسنده:بهومیل هرابال

مترجم:پرویز دوایی

چاپ اول:1383

چاپ ششم:1387

قیمت:1900 تومان

نشر:کتاب روشن